Apakah ibuprofen berbahaya?

Berjabat

Ibuprofen adalah ubat anti-radang bukan steroid yang melakukan kerja yang sangat baik dengan melegakan kesakitan dengan:

  • keradangan bersama;
  • sakit kepala;
  • sakit gigi;
  • panas dan menggigil;
  • neuralgia, dsb.

Walaupun Ibuprofen sama dengan Paracetamol, masih ada beberapa soalan untuknya. Jadi apa bahaya ibuprofen?

Adakah ibuprofen benar-benar meningkatkan kemungkinan serangan jantung?

Kembali pada tahun 2013, satu majalah Eropah mengeluarkan artikel yang mengejutkan yang menyatakan bahawa sesetengah ubat penahan sakit, yang sangat popular (Ibuprofen dimasukkan ke dalam senarai ini), meningkatkan kemungkinan mengembangkan penyakit kardiovaskular. Selepas kenyataan sedemikian, para saintis British telah melakukan pekerjaan yang luar biasa dan mendapati bahawa, sebenarnya, banyak kerosakan dari Ibuprofen adalah mungkin. Mereka membuktikan bahawa mengambil Ibuprofen boleh berbahaya jika anda berlebihan dengan ubat yang melebihi 2400 mg sehari. Ia adalah penggunaan dadah dalam jumlah yang meningkatkan kemungkinan serangan jantung sebanyak 30%. Oleh itu, pesakit dengan "lemah" hati tidak harus mengubat sendiri dengan bahan ini.

Tidak lama kemudian, saintis dari Amerika juga membuktikan bahawa mengambil Ibuprofen mengekalkan garam dan air dalam tubuh manusia, yang seterusnya meneutralkan kerja ubat diuretik untuk menormalkan tekanan darah dan menyebabkan kegagalan jantung.

Ibuprofen dan mati pucuk: apakah hubungannya?

Pada tahun 2011, salah satu organisasi di negeri-negeri menulis sebuah artikel bahawa lelaki yang mengambil Ibuprofen selama 3 bulan tiga kali sehari meningkatkan "peluang" menjadi kurang berkuasa.

Selepas beberapa kajian, kesan sampingan telah disahkan. Tetapi, tidak perlu untuk merawat fakta ini terlalu teliti, kerana secara simtomatik dalam dos kecil Ibuprofen tidak menimbulkan kemudaratan, dan dalam kes penyakit kronik anda boleh memilih ubat kurang berbahaya.

Bolehkah Ibuprofen digunakan semasa kehamilan?

Walaupun risiko di atas, ibuprofen juga boleh berbahaya semasa kehamilan. Arahan kepada negara dadah bahawa penggunaan Ibuprofen berbahaya bagi kanak-kanak, kerana ia boleh memprovokasi perkembangan cryptorchidism (risiko meningkat 16 kali pada lelaki).

Fakta terbukti ini dilaporkan oleh saintis Denmark pada tahun 2010. Selepas memantau perjalanan kehamilan di lebih daripada 1,500 ibu hamil, yang sering menyerang analgesik, menjadi jelas bahawa beberapa bulan selepas gabungan dua ubat, risiko patologi seperti itu meningkat dengan ketara.

Kesan yang tidak diduga adalah jika anda mengambil ubat pada trimester kehamilan kedua. Ia adalah pada masa ini bahawa Ibuprofen (serta analgesik lain) mengurangkan pengeluaran testosteron, yang mengakibatkan perkembangan organ kelamin lelaki yang tidak normal dan tidak mencukupi. Sekiranya penyakit ini tidak dirawat dengan segera, pada masa dewasa ia boleh menjadi ketidaksuburan.

Bolehkah Ibuprofen digabungkan dengan ubat lain?

Kadangkala manfaat atau kemudaratan rawatan bergantung kepada ketepatan gabungan pelbagai jenis ubat, terutamanya jika pesakit diresepkan dalam jumlah besar. Dalam Ibuprofen ini tidak begitu bertuah, kerana ia tidak digabungkan dengan senarai besar ubat-ubatan yang paling popular.

Ibuprofen tidak berbahaya jika anda enggan menggunakan ubat berikut:

  • Ubat yang mengurangkan tekanan darah;

Ibuprofen boleh menjadi provokator untuk meningkatkan tekanan atas pesakit yang mengambil inhibitor ACE dan antihipertensi lain.

  • Bahan analgesik dan anti-keradangan;

Untuk mengelakkan perkembangan atau pemburukkan penyakit gastrointestinal dan kemungkinan pendarahan, semasa mengambil Ibuprofen, anda tidak boleh mengambil Diclofenac, Naproxen dan ubat yang serupa.

Penggunaan serentak Ibuprofen dengan Aspirin meningkatkan kemungkinan pembukaan pendarahan, kerana kedua-dua ubat mempunyai kesan penipisan. Kategori yang contraindicated untuk mengambil ibuprofen kepada orang yang mempunyai pembekuan darah yang lemah.

Sebagai peraturan, ubat ini ditetapkan sebagai terapi untuk aritmia. Tetapi, jika Ibuprofen ditambah kepada penggunaannya, terdapat kebarangkalian yang berlebihan, yang seterusnya boleh menyebabkan muntah, kekecewaan, nekrosis usus, takikardia, dan juga gangguan mental.

Dadah sedemikian terutamanya diberikan kepada pesakit yang mengalami gangguan mental. Ibuprofen, tidak seperti Li, tidak berbahaya bagi manusia, tetapi gabungan kedua-dua ubat ini menguatkan perkumuhan logam dari tubuh manusia, pengumpulan yang berlebihan mengancam keracunan dengan kerosakan tidak dapat dipulihkan kepada sistem saraf pusat. Dalam kes yang lebih rumit, kematian adalah mungkin.

Bahan ini digunakan untuk merawat pesakit kanser, serta pesakit dengan penyakit autoimun. Menggabungkannya dengan Ibuprofen mempunyai kesan yang sama seperti kombinasi Ibuprofen dengan Lithium, kerana terdapat pengumpulan bahan, yang membawa kepada pemusnahan hati dan kegagalan yang tidak dapat dipulihkan dalam sistem hematopoetik.

Gabungan pelbagai jenis antidepresan dengan Ibuprofen boleh mencetuskan penemuan pendarahan.

Menemui kesilapan? Pilihnya dan tekan Ctrl + Enter

Ibuprofen Untuk Kanak-kanak - Adakah Ia Berbahaya?

Ibuprofen, yang dikenali sekarang ini, yang disintesis pada tahun 1962 dan digunakan pada mulanya di UK, telah menjadi alternatif yang baik untuk asid acetylsalicylic, yang mempunyai banyak kesan sampingan. Ia adalah ciptaan ubat baru yang menyebabkan carian aktif untuk "super-spirin" yang berlaku di Eropah pada masa itu.

Ibuprofen diluluskan untuk digunakan dalam rawatan kanak-kanak, doktor percaya ubat ini lebih jinak dan selamat untuk kanak-kanak daripada rakan antipiretiknya. Adalah disyorkan untuk memohon jika kanak-kanak mengalami kesakitan - dengan penyakit berjangkit, selsema, lebam dan kecederaan. Dan juga ia digunakan dalam proses keradangan dan suhu tinggi.

Walau bagaimanapun, kami segera membuat tempahan: yang paling selamat tidak bermakna sama sekali tidak berbahaya. Dan sebelum anda memutuskan sama ada anda akan memberi ubat tersebut kepada anak anda, anda perlu menimbang kebaikan dan keburukan.

Sekiranya anda menggunakan ibuprofen untuk kanak-kanak untuk melegakan demam, pastikan bahawa pada masa yang sama anak-anak anda tidak mengambil paracetamol, jika tidak, penyakit mungkin ditangguhkan. Menurut laporan oleh wakil-wakil Akademi Pediatrik Amerika, ibu bapa sering menggunakan dua ubat bersama untuk mengurangkan suhu kanak-kanak, walaupun tanpa memerlukan ubat, dan dengan demikian mendedahkan badan kanak-kanak itu kepada beban yang tidak wajar. Selalunya ibu bapa tidak mematuhi cadangan, yang membenarkan berlebihan.

Di samping itu, kanak-kanak kecil tidak boleh diberikan ubat ini lebih daripada empat kali sehari, dan perbezaan antara dos tidak boleh kurang daripada empat jam, supaya kepekatan dalam badan bahan aktif - komponen dadah tidak melebihi kadar yang dibenarkan. Pastikan anda membaca senarai kontraindikasi dadah - mungkin anak anda mempunyai penyakit daripadanya, dan anda perlu mencari agen antipiretik yang lain.

Apabila anda mengambil ubat seperti ibuprofen, reaksi alahan adalah mungkin - dari ruam kulit ke angioedema (tindak balas alahan cepat dengan komplikasi sehingga mati lemas).

Para saintis dari UK menentang fakta bahawa kanak-kanak dirawat dengan ubat ini - pada pendapat mereka, demam dan demam kurang berbahaya daripada ubat tersebut. Para penyelidik mendapati mengapa anda tidak perlu memberikannya kepada kanak-kanak sehingga umur 15 bulan - ternyata mereka boleh mengalami asma, dan dalam enam tahun pertama kehidupan.

Sekatan umur yang ditentukan oleh pengilang-pengedar ubat dan yang dipublikasikan oleh para dokter agak membingungkan - misalnya, petunjuk untuk pengobatan menunjukkan bahwa ia sangat diperlukan untuk demam dan sindrom kesakitan bahkan pada bayi baru lahir. Contohnya, Jawatankuasa Farmakologi Kebangsaan dan Kesatuan Pediatrik Russia mengesyorkan menggunakan ubat ini pada kanak-kanak dari 12 tahun dan tidak lebih daripada 5 hari (asid acetylsalicylic - dari 15 tahun).

Doktor mencatatkan bahawa apabila menggunakan ubat-ubatan, termasuk ibuprofen, perlu mengambil kira umur, berat badan dan juga jenis kelamin kanak-kanak, serta ciri-ciri individu mengenai perkembangan dan bagaimana fungsi organ dan sistem. Maka tidak akan ada mudarat dari rawatan. Berhati-hati ketika memilih ubat!

Apakah ibuprofen berbahaya? Mempamerkan analgesik yang paling popular

Dihantar oleh Pengarang, 23 Disember 2016 // 6 Komen

100 ribu orang setiap tahun pergi ke hospital dengan pendarahan dalaman kerana mengambil Ibuprofen dan ubat-ubatan anti-radang nonsteroid lain (NSAIDs) di Amerika Syarikat. 16.5 ribu daripada mereka mati di tempat tidur hospital. Ibuprofen membunuh mereka.

Ibuprofen melumpuhkan orang

Maggie Quale digunakan untuk kesakitan. Pada dekad kedua dia bekerja sebagai penari balet profesional, dan apa yang dia lakukan dengan tubuhnya sering kali tidak masuk akal. Selama bertahun-tahun dia berusaha untuk melakukan arabesque dan melompat tanpa cacat. Dia tertidur, latihan balet berguling di kepalanya. Dia tahu bahawa dia ditegaskan pada balet, tetapi dia memahami bahawa ini adalah satu-satunya cara untuk menjadi penari balet yang berjaya. Dan dia tidak mahu kecederaan yang disebabkan oleh latihan yang melelahkan untuk meneruskan perjalanannya.

"Tidak berlatih selama satu atau dua hari, apatah lagi beberapa minggu atau bulan, tidak boleh diterima," kata Maggie. Dia kini berusia 37 tahun, dia adalah ibu kepada tiga lelaki dan bekerja sebagai perunding perhubungan awam. "Sekiranya anda tidak berlatih, teknik balet anda semakin merosot, jadi kami semua kembali ke stesen mesin sebelum dan menari dengan kecederaan yang tidak dirawat."

Untuk menghilangkan kesakitan, Maggie Quale mengambil Advil, ubat yang bahan utamanya adalah Ibuprofen.

"Banyak penari dan atlet menelan Advil seperti gula-gula," kata Maggie. "Saya fikir ramai di antara kita berada dalam cengkaman ilusi bahawa kita mempunyai perut besi-besi dan bahawa dia (dadah) tidak akan membahayakan kita."

Tetapi sekali, semasa latihan The Nutcracker, Maggie menyakitkan perutnya. Pada mulanya, rasa sakit itu seperti kelaparan yang kuat, seolah-olah ia makan perut jauh dari dalam. Selepas beberapa hari, rasa sakit semakin meningkat dan menjadi tajam, seperti pisau yang terhempas ke sternum. Perjalanan ke doktor berakhir dengan diagnosis yang mengecewakan: ulser.

Sudah tentu, Maggie Quale bukan orang pertama yang menderita NSAID seperti ibuprofen, naproxen dan aspirin. Kenny Isley, bekas pemain bola sepak Seattle Seahawks, terpaksa meninggalkan sukan pada tahun 1988 kerana penyakit buah pinggang yang dicetuskan oleh ibuprofen, yang ditetapkan untuk melegakan keradangan dan mengurangkan kesakitan pada pergelangan kaki yang cedera.

Tetapi bukan sahaja atlet dan penari yang menderita Ibuprofen dan NSAID lain. Menurut statistik, 100 juta preskripsi ditulis untuk ubat ini di Amerika Syarikat, 20 juta di UK, 10 juta di Kanada. Tetapi sejak Ibuprofen adalah ubat bukan preskripsi, sukar untuk mengatakan berapa beratus juta orang membelinya di farmasi di seluruh dunia. Hanya dengan pengiraan anggaran, orang Amerika membeli kira-kira 30 bilion tablet NSAID setiap tahun! Selain itu, kebanyakan pembeli tidak membaca arahan Ibuprofen, yang menunjukkan banyak kesan sampingan yang serius.

Ibuprofen merosakkan badan

NSAID ditemui pada abad ke-19 dengan penciptaan aspirin, yang telah diasingkan dari tumbuhan yang digunakan oleh orang Mesir purba untuk melegakan kesakitan. Ibuprofen ditemui pada tahun 1969 sebagai rawatan untuk arthritis rheumatoid.

Kesan semua ubat dari kumpulan NSAID adalah serupa: mereka mengurangkan keradangan dengan menghalang tindakan enzim COX 1 (cyclooxygenase 1) dan COX 2 (cyclooxygenase 2). Enzim-enzim ini mencipta lipid prostaglandin yang mengawal fungsi saluran gastrousus, buah pinggang, dan saluran darah. Enzim-enzim yang sama adalah bertanggungjawab untuk mengurangkan kesakitan dan keradangan. Walau bagaimanapun, terdapat satu masalah: kesakitan adalah isyarat dari tubuh bahawa ia tidak baik. Untuk menghentikan kesakitan, orang sering memburukkan masalah asal dan menambah penyakit baru kepadanya, disebabkan oleh kesan sampingan ibuprofen dan NSAID lain.

Dan ini adalah rawatan ibuprofen yang membawa kepada:

Saluran gastrousus

Kisah yang berlaku kepada Maggie Quail hanyalah ilustrasi mengenai risiko yang diambil oleh orang yang mengambil Ibuprofen kerana, menurut penyelidikan, mereka mempunyai 5 kali lebih besar untuk mengembangkan ulser daripada mereka yang tidak mengambil NSAIDs! Sehingga 35% kesan sampingan NSAID dikaitkan dengan saluran pencernaan: gastritis, hakisan mukosa gastrik, ulser peptik dan ulser duodenal.

Sistem perkumuhan

Penerimaan Ibuprofen boleh membawa kepada perkembangan kegagalan buah pinggang dan nekrosis tiub akut ginjal. NSAID secara amnya mengurangkan kadar aliran darah di buah pinggang, yang membawa kepada pengekalan natrium dan air di dalam badan (keseimbangan garam garam air). Ini seterusnya boleh menyebabkan peningkatan tekanan darah dan, akibatnya, kepada perkembangan kegagalan jantung.

Sistem kardiovaskular

Hasil kajian, yang dikemukakan dalam jurnal perubatan autoriti Lancet, menunjukkan bahawa mengambil NSAID sebanyak 30% meningkatkan kemungkinan mengembangkan penyakit kardiovaskular. Dan para penyelidik dari Universiti Copenhagen mendapati bahawa jika Ibuprofen dirawat selama seminggu selepas serangan jantung pertama, risiko serangan jantung kedua meningkat sebanyak 45%; pada masa yang sama kebarangkalian hasil maut meningkat sebanyak 60%!

Sistem pembiakan

Pada lelaki berumur 45 tahun, ibuprofen biasa boleh menyebabkan disfungsi erektil. Jadi, untuk lelaki yang menggunakan dadah tiga kali sehari, 38% lebih mungkin untuk mengalami mati pucuk.

Sistem visual

Orang yang mengambil Ibuprofen mempunyai kesan sampingan seperti neuritis optik dan amblyopia toksik.

Kehamilan

Penerimaan Ibuprofen dan NSAID mungkin mempunyai kesan mutagen pada janin. Menurut satu kajian oleh University of Copenhagen, wanita yang mengambil Ibuprofen semasa kehamilan adalah 16 kali lebih mungkin untuk mempunyai anak lelaki dengan cryptorchidism.

Ibuprofen alternatif dan NPVS

Sudah tentu, pada saat sakit sakit akut, kita tidak memikirkan bahaya Ibuprofen, tetapi hanya menelan pil dan menunggu bantuan. Tetapi mengapa meracuni diri anda dengan kimia, jika ada yang berkesan dan terbukti selama berabad-abad ubat penahan sakit semulajadi?

Berikut adalah yang paling mudah diakses:

Rempah emas ini di dapur hampir setiap suri rumah. Tetapi beberapa orang tahu bahawa ia mengandungi curcumin, yang menurut kajian yang diterbitkan pada tahun 2009 dalam Journal of Alternative and Complimentary Medicine, sebagai berkesan melegakan sakit arthritis sebagai Ibuprofen.

Pokok ini sedikit diketahui di negara kita, dan kemenyan dibuat dari resinnya, menyerupai kemenyan dalam rasa (oleh itu nama kedua adalah kemenyan India). Boswellia digunakan untuk merawat artritis, kolitis ulseratif, asma, dan batuk.

Menurut penyelidikan, mengambil halia mengurangkan kesakitan sebanyak seperempat. Tetapi ia lebih berkesan untuk menggunakan halia dalam kombinasi dengan kunyit, boswellia dan lada hitam.

Bromelain adalah enzim secara semulajadi yang diperolehi dari nanas. Bromelain berguna untuk sakit otot selepas sukan, untuk meringankan kecederaan dan arthritis. Bromelain juga mempunyai kesan anti-radang.

Bahan ini diasingkan dari lada cayenne. Apabila menggosok capsaicin krim ke dalam kulit di kawasan yang terjejas, kehangatan dirasakan. Persediaan dengan capsaicin digunakan secara luaran untuk melegakan kesakitan pada otot dan sendi.

Ubat-ubatan yang berasaskan Arnica telah digunakan selama berabad-abad untuk rawatan lebam dan sprains, penyembuhan awal luka, serta untuk melegakan kesakitan pada otot dan sendi dan mengurangkan pembengkakan pada patah tulang. Satu kajian baru menunjukkan bahawa ekstrak arnica menggalakkan penyembuhan luka bakar.

Akibat daripada overdosis ibuprofen

Ibuprofen tergolong dalam kumpulan ubat anti-radang nonsteroidal. Ia digunakan sebagai agen analgesik, antipiretik dan anti-radang untuk pelbagai penyakit pada kanak-kanak dan orang dewasa. Tindakan ubat ini berpanjangan, yang membolehkan anda melupakan gejala yang tidak menyenangkan selama beberapa jam. Tetapi, walaupun manfaat dadah, ia mungkin berlebihan dengan ibuprofen jika ia digunakan dengan tidak betul.

Ciri-ciri umum dadah

Ibuprofen (Ibuprofen) adalah ubat yang tergolong dalam kumpulan ubat anti-radang bukan steroid bukan selektif yang menyekat COX-1 dan COX-2, derivatif asid propionik. Ubat dalam komposisinya mengandungi bahan ibuprofen yang sama. Bentuk pelepasan dadah adalah pelbagai gel dan salap untuk penggunaan luaran, penggantungan untuk kanak-kanak, tablet, kapsul dan tablet untuk menyediakan penyelesaian effervescent.

Petunjuk untuk digunakan

Dadah Ibuprofnoe ditunjukkan untuk kesakitan pelbagai etiologi dan demam, yang disebabkan oleh sebab yang berbeza. Petunjuk untuk digunakan adalah seperti berikut:

  • demam yang disebabkan oleh penyakit berjangkit dan influenza. Serta peningkatan suhu semasa tumbuh gigi pada kanak-kanak atau selepas vaksinasi yang dirancang secara propolis;
  • sakit akut dengan tonsillitis, otitis media;
  • migrain;
  • sakit gigi;
  • arthritis;
  • sakit dalam pelbagai penyakit tulang belakang dan sendi.

Ia dilarang keras untuk mengambil ubat untuk sakit teruk di bahagian perut. Ini boleh melicinkan simptom usus buntu dan menjadikannya sukar untuk memberi penjagaan yang tepat pada masanya.

Bilakah keracunan ibuprofen mungkin?

Keracunan Ibuprofen hanya mungkin dalam beberapa kes, paling kerap melalui kecuaian:

  • Dos yang dikira secara salah mengira bahan tulen berkaitan dengan berat badan. Ini berlaku jika dos dikira dengan mata, tanpa mengambil kira berat badan sebenar pesakit.
  • Jika ubat diambil, yang mengandungi lebih banyak bahan aktif daripada yang diperlukan. Industri farmaseutikal menghasilkan tablet ibuprofen dengan kandungan yang berlainan dari ejen aktif, oleh itu kekeliruan adalah mungkin.
  • Jika kanak-kanak itu mendapati balang yang menarik dengan sirap buah yang lazat dan minum semua. Ini adalah akibat dari tidak bertanggungjawab ibu bapa yang mesti menyembunyikan ubat-ubatan di tempat yang tidak dapat diakses.
  • Dengan ubat-ubatan sendiri. Sesetengah orang lebih suka menetapkan diagnosis sendiri dan menetapkan kursus rawatan sendiri, yang kadang-kadang membawa kepada akibat buruk.
  • Sekiranya terdapat tindak balas alahan terhadap ubat ini.

Untuk menghindari overdosis dadah, anda perlu mengambilnya hanya seperti yang diarahkan oleh doktor dan betul-betul dos yang ditetapkan!

Kontraindikasi terhadap penggunaan ibuprofen

Dalam kes-kes yang jarang berlaku, anda boleh meracun ubat, jika anda membawanya terhadap contraindications yang dinyatakan dalam arahan. Ini termasuk penyakit dan keadaan seperti:

  1. Kegagalan jantung kronik.
  2. Penyakit saraf optik.
  3. Penyakit saluran gastrousus di peringkat akut.
  4. Diatesis yang diucapkan.
  5. Tekanan darah tinggi stabil.
  6. Luka pada kulit (untuk salap dan gel).
  7. Menyusu.
  8. Trimester kehamilan lepas.
  9. Kanak-kanak di bawah tiga bulan untuk penggantungan.
  10. Kanak-kanak di bawah enam tahun, untuk pil.
  11. Reaksi alergi dalam sejarah.

Sekiranya pesakit mempunyai beberapa penyakit atau keadaan dalam sejarah penyakit ini, maka dos ubat itu diselaraskan oleh doktor atau ubat itu digantikan.

Betapa berbahayanya ibuprofen

Adakah ibuprofen berbahaya? Orang dalam kumpulan umur yang berlainan sedang bertanya. Ternyata orang yang selalu mengambil dos yang tinggi ibuprofen berisiko mendapat penyakit kardiovaskular. Kesan pada jantung dan saluran darah bermula jika pesakit mengambil ubat dalam dos yang stabil melebihi 2400 mg sehari. Doktor harus menetapkan ubat ini dengan berhati-hati kepada pesakit yang didiagnosis dengan penyakit jantung. Tetapi masih manfaat ubat lebih daripada bahaya. Berapa banyak tablet sehari boleh dimakan dengan penyakit tertentu, bergantung kepada doktor. Tetapi dos tidak boleh melebihi 1200 mg sehari untuk orang dewasa.

Kesan sampingan

Seperti ubat lain, Ibuprofen mempunyai banyak kesan sampingan:

  • Perubahan dalam saluran penghadaman - loya, muntah, pedih ulu hati. Mungkin berlakunya maag dalam rongga mulut, yang disertai dengan sakit.
  • Di bahagian hati - hepatitis, yang disertai dengan menguning kulit dan membran mukus.
  • Gangguan dalam sistem pernafasan - sesak nafas dan kesukaran bernafas.
  • Pendengaran dan penglihatan rosak, konjungtivitis mungkin.
  • Sistem saraf - sakit kepala, kekeliruan, gangguan tidur.
  • Pada bahagian sistem kardiovaskular mungkin takikardia dan peningkatan tekanan.
  • Sistem kencing - perubahan ditunjukkan oleh kegagalan buah pinggang akut.
  • Ruam kulit dan gatal-gatal.
  • Anemia

Jika kesan yang tidak diingini muncul, perlu berhenti rawatan dan dapatkan nasihat doktor. Biasanya, dengan pengeluaran pesat dadah kesan kesihatan yang serius tidak berlaku.

Gejala ibuprofen berlebihan

Jika seseorang telah mengambil sejumlah besar ubat, maka dia mempunyai tanda-tanda yang berlebihan seperti berikut:

  • pergerakan melambatkan;
  • sakit perut akut;
  • loya dan muntah berlaku;
  • bunyi di telinga;
  • gangguan tidur;
  • migrain dan tekanan pada tengkorak;
  • gangguan denyutan jantung;
  • menurunkan tekanan;
  • kegagalan dalam sistem pernafasan;
  • koma.

Ubat anti-radang dengan kemasukan yang berlebihan menyebabkan keadaan teruk yang memerlukan perhatian perubatan.

Bantuan Pertama untuk berlebihan

Dengan overdosis ibuprofen, pertolongan cemas berkesan hanya untuk jam pertama, sehingga ubat diserap sepenuhnya ke dalam aliran darah:

  1. Mangsa dibasuh perut. Gunakan air bersih, tidak berkarbonat atau sedikit masin. Prosedur ini dilakukan sehingga air buangan benar-benar bersih.
  2. Adsorben diberi - polysorb, atoksil, karbon diaktifkan. Semua persiapan mesti dibubarkan terlebih dahulu di dalam air.
  3. Berikan pesakit banyak minum, lebih baik air bersih pada suhu bilik.

Anda tidak boleh otpaivat pesakit dengan jus keracunan atau minuman berkarbonat!

  1. Terapi gejala dilakukan, yang bertujuan untuk meningkatkan kerja jantung dan penghapusan pendarahan lambung.

Sekiranya keracunan ibuprofom didiagnosis pada wanita hamil, kanak-kanak dari mana-mana umur atau orang tua, maka ini adalah sebab untuk panggilan kecemasan.

Ciri-ciri pengambilan ibuprofen

Terapi ibuprofen dicuba dalam dos minimum yang membantu untuk mencapai kecekapan, dan dalam masa yang singkat. Adalah perlu diingati bahawa hampir selesai pengeluaran ubat dari badan berlaku selepas 6-8 jam, jadi mengambil dos seterusnya tidak boleh lebih awal daripada tempoh masa ini. Semasa rawatan, dilarang meminum alkohol dan terlibat dalam sebarang aktiviti yang memerlukan perhatian yang lebih tinggi.

Bagaimana untuk mencegah keracunan

Semua orang boleh menghindari mabuk dengan ibuprofen, kerana ini anda perlu memperhatikan diri sendiri dan saudara-mara anda:

  1. Jangan biarkan sirap febrifuge di tempat yang boleh diakses untuk kanak-kanak. Walaupun botol juga dilengkapi dengan penutup dengan rahsia, mereka masih boleh dilepaskan secara tidak sengaja.
  2. Dilarang untuk menyimpan di dalam rumah ubat dengan tarikh tamat tempoh, mereka boleh menyebabkan keracunan yang teruk.
  3. Anda tidak boleh mengubat sendiri.
  4. Sekiranya terdapat penyakit kronik, beritahu doktor sebelum membuat ubat.

Sekiranya berlaku tindak balas alahan, perlu mengambil ubat-ubatan dalam sirap dengan berhati-hati. Ia mengandungi pewarna, bahan pengawet dan perisa yang boleh memburukkan lagi penyakit.

Membandingkan manfaat dan kemungkinan kemudaratan daripada ibuprofen, doktor membuat kesimpulan bahawa ubat ini sangat berkesan dalam banyak penyakit, tetapi hanya apabila digunakan dengan betul.

Kenapa ibuprofen berbahaya: 4 aduan yang serius

Ibuprofen adalah anti-radang nonsteroid yang sering digunakan untuk melegakan gejala arthritis, sakit kepala, sakit gigi, dysmenorrhea, dan demam. Paracetamol mempunyai sifat farmakologi yang sama, tetapi jika kita telah menangani kesan sampingannya, maka masih ada beberapa aduan yang serius mengenai ibuprofen.

1. Ibuprofen meningkatkan risiko serangan jantung sebanyak 30%.

Pada tahun 2013, The Lancet menerbitkan satu artikel yang menghancurkan yang menyatakan bahawa beberapa ubat penghilang rasa sakit yang popular (termasuk ibuprofen dan diclofenac) boleh meningkatkan risiko penyakit perantaraan-vaskular.

Pakar-pakar British telah melakukan pekerjaan yang hebat: mereka menganalisis 639 ujian klinikal, data perubatan 353 ribu pesakit, dan membuktikan bahawa dos tinggi ibuprofen (2400 mg sehari) meningkatkan risiko serangan jantung sebanyak 30%. Orang yang lemah hati tidak disyorkan untuk mengambil ubat ini tanpa berunding dengan doktor.

Ketakutan para rakan sejawat British pada Julai 2016 disahkan oleh pakar-pakar Persatuan Jantung Amerika: Para saintis telah mendapati bahawa ibuprofen mengekalkan garam dan cecair dalam badan, yang menyebabkan ubat diuretik mengurangkan tekanan untuk berhenti berfungsi, dan pesakit mengalami kegagalan jantung.

Ibuprofen mempunyai hubungan yang sukar dengan hatinya sebelum ini: pada tahun 2011, ahli sains di Universiti Copenhagen (Denmark) mengatakan bahawa mereka yang selamat dari serangan jantung adalah 45% lebih mungkin untuk mendapatkan serangan jantung kedua pada minggu pertama rawatan jika mereka diberi ubat anti-radang nonsteroid.

2. Ibuprofen mengancam mati pucuk

Lelaki yang mengambil ibuprofen 3 kali sehari selama 3 bulan meningkatkan risiko mati pucuk sebanyak 38%. Ini dilaporkan pada tahun 2011 oleh ahli-ahli dari organisasi bukan keuntungan Kaiser Permanente (USA) dalam The Journal of Urology.

Para saintis menjalankan kajian besar terhadap 80 ribu lelaki California berusia 45 hingga 69 tahun. Ternyata, bersama dengan merokok, diabetes dan obesiti, penggunaan ibuprofen secara teratur boleh menyebabkan disfungsi erektil. Walau bagaimanapun, jangan buang pil dalam panik: kebanyakan pesakit mengambil ibuprofen secara gejala, dan pesakit kronik sentiasa boleh membincangkan kemungkinan risiko dengan doktor mereka.

Penyakit Berkaitan:

3. Ibuprofen semasa mengandung menyebabkan cryptorchidism pada bayi baru lahir

Malangnya, kebimbangan ini bukan sahaja ibuprofen, tetapi juga ubat penahan sakit bukan narkotik - aspirin dan paracetamol. Mengambil ubat-ubatan ini semasa kehamilan meningkatkan risiko cryptorchidism pada lelaki sebanyak 16 kali. Mengenai ini pada tahun 2010, saintis Denmark dari Universiti Copenhagen memberitahu dalam jurnal Human Reproduction.

Di bawah pengawasan penyelidik terdapat 1.5 ribu wanita hamil di Finland dan 834 wanita Denmark. Para doktor menyaksikan berapa kerap mereka mengambil analgesik, dan beberapa bulan kemudian mereka memeriksa anak lelaki mereka untuk cryptorchidism (tidak membiarkan testikel itu menjadi scrotum).

Ternyata pengambilan serentak dua jenis ubat meningkatkan risiko kriptorisme dalam 16 kali. Trimester kedua kehamilan dipanggil tempoh paling tidak menguntungkan untuk mengambil ibuprofen, paracetamol dan aspirin: mereka mengurangkan pengeluaran testosteron, dan pembentukan organ-organ genital terganggu dalam janin. Sekiranya cryptorchidism tidak dirawat, ia boleh menyebabkan kemandulan pada masa akan datang.

4. Ibuprofen tidak bergabung dengan banyak ubat.

Kadang-kadang satu ubat boleh mengganggu kesan yang lain. Dalam hal ini, ibuprofen tidak bertuah: ia tidak menggabungkan dengan baik dengan sebilangan besar ubat-ubatan biasa. Antaranya ialah:

Overdosis Ibuprofen

Ibuprofen digunakan untuk kesakitan pelbagai asal - kepala, artikular, haid, pergigian. Ia juga ditetapkan pada suhu tinggi (lihat antipiretik dalam kes keracunan) dengan tujuan anti-radang. Pekerjaan tinggi, beratur di klinik, kemalasan pedas tidak membenarkan ramai pesakit mendapat nasihat perubatan. Ini membawa kepada hakikat bahawa sesetengah orang minum dadah secara berterusan, melupakan langkah-langkah keselamatan. Sementara itu, overdosis Ibuprofen boleh berlaku bukan sahaja apabila menggunakan dos yang tinggi, tetapi juga dalam penggunaan ubat kronik.

Punca keracunan

Mekanisme tindakan toksik Ibuprofen belum cukup dipelajari. Adalah dipercayai bahawa kesan negatif dikaitkan dengan penghambatan sintesis prostaglandin. Ini adalah bahan aktif biologi yang mengambil bahagian dalam beberapa tindak balas fisiologi badan. Pengurangan dalam pengeluaran prostaglandin menerangkan kesan sampingan: penurunan aliran darah buah pinggang, merosakkan membran mukus saluran gastrointestinal, pelanggaran pengagregatan platelet. Sekiranya berlebihan, kesannya meningkat, gejala keracunan berkembang, yang boleh mengakibatkan apnea, sawan, dan kematian.

Kes overdosis ibuprofen dijelaskan oleh doktor Australia. Hospital di bandar Sydney dan Perth menerima beberapa pesakit dengan kelemahan kelemahan otot, mengembangkan lumpuh. Semua orang mengambil ubat selama bertahun-tahun, mencari untuk menyingkirkan kesakitan kronik.

Berlebihan dan keracunan dengan Paracetamol: gejala, pertolongan cemas.

Dalam ujian darah, pesakit mendapati hypokalemia - penurunan kepekatan kalium. Dengan kekurangan unsur ini, pelanggaran polarisasi otot berkembang, yang menyebabkan kelumpuhan, paresis, kegagalan irama jantung, kegagalan pernafasan, dan penghadaman.

Salah satu pesakit yang memakan 50 tablet dadah setiap hari, lelaki lain minum ubat pada dos terapeutik, tetapi setiap hari selama 10 tahun.

Punca Overdosis Ibuprofen

Ubat ini dihasilkan dalam bentuk tablet, penggantungan, titisan, suppositori. Satu tablet Ibuprofen mengandungi 200 mg bahan aktif. Seperti yang ditunjukkan dalam arahan, dos harian maksimum untuk orang dewasa ialah 2400 mg, yang sepadan dengan 12 tablet. Dos harian dibahagikan kepada 3-4 dos, di mana perlu ada rehat 4-6 jam.

Sejak Ibuprofen dijual di farmasi over-the-counter, overdosis dan kesan sampingan telah meningkat. Melarikan diri dari kesakitan, orang minum dadah selama bertahun-tahun, yang membawa kepada akibat yang serius. Keracunan Ibuprofen adalah mungkin dalam situasi berikut:

  1. Penerimaan secara tidak sengaja. Dadah ini dihasilkan oleh banyak syarikat farmaseutikal dan dalam pelbagai bentuk, yang menyebabkan kekeliruan. Pesakit sering lupa membaca arahan, semak jumlah komponen aktif. Melakukan kebiasaan, seseorang boleh minum lebih banyak ubat daripada yang boleh diterima.
  2. Ubat ini berada di tempat yang mudah untuk kanak-kanak. Keadaan ini mungkin berlaku: bayi mendapati sirap yang lazat dan segera minum sebotol. Dalam kes ini, overdosis Ibuprofen pada kanak-kanak adalah mungkin (lihat Keracunan dengan antipiretik pada kanak-kanak).
  3. Dengan ubat-ubatan sendiri. Sesetengah pesakit tidak mempercayai doktor, lebih suka melawan penyakit itu atas nasihat kawan-kawan. Percubaan sedemikian berakhir dengan air mata. Demam berpanjangan dan berterusan, yang berlaku dalam penyakit berjangkit yang teruk, sepsis, patologi purulen. Cuba melegakan demam, pesakit minum pil dalam kuantiti tanpa had.

Perhatikan! Adalah penting bagi pesakit mengetahui berapa banyak tablet Ibuprofen yang menyebabkan dos berlebihan. Kesan yang mungkin berlaku apabila mengambil ubat melebihi 2400 mg sehari, yang sepadan dengan 12 tablet. Pada orang dewasa, gangguan berat berlaku apabila mengambil dos melebihi 400 mg / kg.

Gejala keracunan ibuprofen

Dalam amalan perubatan, sering terdapat kes-kes pengambilan ubat yang tidak terkawal, tetapi kesan-kesan overdosis Ibuprofen bergantung bukan sahaja pada bilangan tablet yang diambil, tetapi juga pada masa yang telah berlalu selepas pentadbiran.

Jika anda melebihi dos, gejala keracunan ibuprofen diperhatikan:

  • gangguan sistem pencernaan - sakit perut, najis, mual dan muntah;
  • penglihatan kabur - kabur, imej kabur, penglihatan berganda. Gejala berlaku kerana kesan dos besar dadah pada saraf optik;
  • hepatitis beracun - jaundis, saiz hati yang diperbesarkan, kesakitan di sisi, perubahan ujian hati - meningkatkan AST, ALT, dan kadang-kadang alkali fosfatase;
  • sindrom hemorrhagic ditunjukkan oleh pendarahan gastrik atau usus, luka di mulut boleh berdarah;
  • perubahan dalam sistem saraf - letih dan mengantuk, kemurungan kesedaran, sawan;
  • patologi jantung - bradikardia, peningkatan tekanan;
  • reaksi alahan: urtikaria, edema, serangan bronkial asma, kegagalan pernafasan;
  • gangguan metabolik - asidosis;
  • disfungsi buah pinggang.

Juga menggambarkan kemunculan nystagmus, kehilangan pendengaran, berlakunya kemurungan.

Ia penting! Pada tanda pertama keracunan ibuprofen, hentikan mengambil ubat dengan serta-merta dan ambil langkah untuk menyelamatkan pesakit.

Sekiranya ambulans tidak diberikan, aktiviti sistem penting badan terganggu - pernafasan dan peredaran darah, apnea, koma dengan hasil yang fatal berkembang.

Perhatikan bahawa tidak ada hubungan langsung antara keterukan gejala dan dos ubat yang diambil, hasilnya ditentukan oleh kepekaan individu dari organisma. Dalam sesetengah kes, mengambil sebilangan besar pil tidak membawa kepada kematian. Akibatnya bergantung pada usia pesakit, beratnya, kehadiran penyakit kronik.

Pertolongan cemas

Tiada penawar yang khusus untuk keracunan dadah. Rawatan ini dilakukan dalam 2 arah:

  1. Penyingkiran bahan-bahan mekanikal dari badan. Pesakit melakukan lavage gastrik dengan air pada suhu bilik.
  2. Melambatkan penyerapan dadah ke dalam aliran darah. Untuk tujuan ini, penyerap digunakan - karbon diaktifkan (dengan gejala ringan) dalam jumlah 30-40 gram. Tablet-tablet itu dihancurkan dan diberikan kepada pesakit selepas mengosongkan perut. Dalam kes-kes yang teruk, penggunaan Polysorb dan Enterosgel adalah disyorkan.

Jika Ibuprofen diambil, rawatan simptomatik diberikan untuk keracunan. Kerana dadah dikeluarkan di dalam air kencing dan menyebabkan asidosis, pesakit diperlihatkan diuresis alkali yang dipaksa.

Adalah penting untuk mengetahui berapa banyak Ibuprofen disingkirkan daripada badan. Kepekatan maksimum dalam darah dicapai dalam 1-2 jam, bergantung kepada sama ada ubat itu diminum sebelum atau selepas makan. Penghapusan dilakukan melalui buah pinggang, penyingkiran lengkap bahan dari badan berlaku selepas 24 jam.

Berlebihan ibuprofen pada kanak-kanak

Dadah yang mengandungi ibuprofen sering digunakan untuk merawat sindrom febrile pada kanak-kanak dengan jangkitan pernafasan akut dan jangkitan bakteria. Perlu diingatkan bahawa anda perlu menurunkan suhu dalam angka di atas 38.5 darjah. Kadang-kadang ibu bapa mengabaikan arahan ini dan memberikan NSAID kepada kanak-kanak dengan hiperthermia ringan. Overdosis boleh ditentukan oleh tanda-tanda berikut:

  • suhu menurun di bawah 36 darjah;
  • kanak itu menjadi lesu, mengantuk;
  • terdapat peluh yang melekat pada badan.

Gangguan usus dan cirit-birit tidak selalu menunjukkan ibadrofen yang berlebihan pada kanak-kanak, biasanya ia dikaitkan dengan kesan sampingan ubat-ubatan di saluran gastrousus.

Ia penting! Keracunan pada kanak-kanak berlaku apabila mengambil ubat dalam dos melebihi 100 mg / kg berat badan. Jika kanak-kanak telah minum banyak ubat, dia perlu membasuh perut. Apabila terdapat gejala yang mencurigakan, pastikan anda memanggil bilik kecemasan.

Ibuprofen: faedah dan bahaya

Ubat ini akan memberi bantuan yang penting dalam:

  • suhu badan yang tinggi (ARVI, selesema, jangkitan bakteria);
  • sindrom kesakitan pelbagai asal;
  • keradangan, perubahan degeneratif pada sendi.

Apakah faedah dan bahaya Ibuprofen? Terdapat bukti bahawa Ibuprofen berbahaya bagi pesakit dengan penyakit iskemia, kerana ia meningkatkan risiko serangan miokardium. Dalam gangguan jantung, mengambil dadah, serta NSAID lain (aspirin, paracetamol), perlu dilakukan dengan berhati-hati di bawah pengawasan seorang doktor.

Kenapa Keracunan Analginum dan bagaimana membantu mangsa.

Kerosakan ibuprofen didedahkan oleh doktor California. Mereka mendapati bahawa ubat ini menyebabkan penurunan potensi pada lelaki. Walau bagaimanapun, ini hanya terpakai kepada orang yang mengambil dadah untuk masa yang lama. Ubat episodik untuk melegakan kesakitan tidak akan menyebabkan kemudaratan.

Dadah yang baik atau berbahaya?

Akhirnya, mari kita saksikan. Ibuprofen adalah ubat yang berkesan, dengan penggunaan yang munasabah tidak menyebabkan masalah kesihatan. Adalah penting untuk mempertimbangkan kesan sampingan dan kontraindikasi, ia akan membantu mengelakkan akibatnya. Sekiranya anda menggunakan Ibuprofen secara teratur, tuliskan komen tentang perasaan anda.

Sifat-sifat positif ibuprofen dan kemudaratan yang disebabkan oleh dosanya

Ibuprofen adalah ubat yang tergolong dalam kumpulan ubat anti-radang nonsteroid. Pertimbangkan apa Ibuprofen, penggunaannya dan bahaya, tanda-tanda overdosis dengan penyalahgunaan yang mungkin berlaku. Walaupun ia adalah kesan jangka panjang, dan seseorang tidak dapat merasakan kesakitan selama beberapa jam, namun dia tidak perlu terbawa: peningkatan dos ubat yang diterima tidak pernah digunakan untuk sesiapa pun.

Punca mabuk

Penyebab keracunan yang paling penting ialah membeli ubat tanpa preskripsi doktor dan pengambilan diri. Berapa banyak yang perlu anda minum ubat kepada seseorang yang mempunyai keracunan? Dalam arahan penggunaan dadah menunjukkan bahawa dos maksima - 2.4 gram sehari, iaitu 12 pil. Lebih-lebih lagi, adalah penting bahawa dos ini dibahagikan kepada 3 atau 4 dos, iaitu, tidak lebih daripada 3 kapsul harus diminum pada satu masa.

Ia adalah mungkin untuk racun dengan ubat yang dipertimbangkan dalam kes seperti:

  1. Penerimaan salah. Ubat ini boleh didapati di bawah pelbagai nama, dan ini boleh mengelirukan.
  2. Selalunya pesakit lupa untuk membaca arahan untuk digunakan, akibatnya mereka mengambil ubat tersebut dengan tidak betul.
  3. Kesan ibuprofen pada kanak-kanak adalah apabila alat berada di tempat yang boleh diakses oleh mereka. Kanak-kanak boleh mengambil ubat untuk gula-gula dan meminumnya.
  4. Rawatan nasihat rakan, dan bukan selepas pergi ke doktor. Pesakit boleh mengambil ubat apabila dilarang. Ini boleh menyebabkan perubahan yang tidak boleh diperbaiki dalam badan.

Bagaimana keracunan berlaku?

Patogenesis keracunan hari ini tidak difahami dengan baik. Jelasnya, toksisitas Ibuprofen dikaitkan dengan penekanan pembentukan prostaglandin. Adalah tepat dengan penurunan bilangan bahan aktif yang fenomena tersebut sebagai pengurangan aliran darah di buah pinggang, merosakkan membran mukus perut dan usus, dan patologi pengagregatan platelet dikaitkan.

Sekiranya seseorang mengambil sejumlah besar ubat seperti itu, dia mungkin akan mengalami sawan, masalah bernafas atau menghentikannya.

Penggunaan jangka panjang tablet Ibuprofen membawa kepada perkembangan kelemahan otot yang teruk dan kelumpuhan pada seseorang. Ini adalah kesan sampingan rawatan sakit tidak kronik. Oleh kerana penggunaan ubat-ubatan anti-radang nonsteroid yang berlebihan, unsur-unsur jejak dan vitamin dikeluarkan dari badan. Hipokalemia ditemui pada pesakit - penurunan dalam kalium dalam darah.

Gejala hipokalemia adalah:

  • paresis dan lumpuh;
  • pelanggaran tajam aktiviti berirama hati;
  • kelemahan fungsi pencernaan.

Bilakah ubat yang ditetapkan?

Ia berkesan menghalang pengeluaran cyclooxygenase - enzim yang terlibat dalam sintesis prostaglandin, prostacyclins dan thromboxanes. Perencatan bahan-bahan ini dengan ketara mengurangkan kesakitan, mengurangkan keamatan proses keradangan di dalam badan. Terdapat banyak bentuk pengeluaran dadah tersebut - dalam bentuk tablet, salap, penggantungan. Dihasilkan dan tablet untuk membuat minuman berminyak - jadi ia bertindak lebih cepat.

Ubat ini ditunjukkan untuk melegakan kesakitan etiologi yang berbeza dan melegakan demam. Ia mempunyai petunjuk berikut untuk digunakan:

  1. Suhu badan yang tinggi disebabkan oleh proses berjangkit di dalam badan.
  2. Meningkatkan suhu pada kanak-kanak semasa tumbuh gigi.
  3. Sakit semasa tonsillitis atau otitis.
  4. Migrain
  5. Sakit gigi.
  6. Sensasi kesakitan yang bervariasi di sendi.
  7. Sakit yang disebabkan oleh penyakit tulang belakang.

Contraindications

Sila ambil perhatian bahawa ia dilarang keras untuk minum Ibuprofen untuk penyakit yang mempunyai gejala "perut akut". Ia melancarkan gejala klinikal, dan ia akan menjadi lebih sukar untuk mendiagnosis penyakit.

Terdapat kontraindikasi seperti penggunaan ubat Ibuprofen:

  • kegagalan jantung kronik;
  • penyakit saraf optik;
  • patologi akut saluran penghadaman;
  • diatesis;
  • tekanan darah tinggi, yang sukar untuk dirawat;
  • salap atau gel tidak boleh digunakan jika terdapat luka pada kulit;
  • menyusu;
  • trimester ketiga kehamilan;
  • penggantungan tidak digunakan jika kanak-kanak berusia kurang dari tiga bulan;
  • tablet tidak boleh digunakan untuk kanak-kanak di bawah 6 tahun;
  • jika terdapat tindak balas alergi dalam sejarah.

Apa yang anda perlu tahu mengenai kesan sampingan?

Walaupun Ibuprofen digunakan dengan betul, kesan sampingan mungkin berlaku. Mereka boleh berlaku walaupun jumlah ubat yang ditetapkan. Jadi, dengan penggunaan alat ini mungkin kesan sampingan sedemikian.

  1. Mual, muntah, atau pedih ulu hati.
  2. Penampilan ulser di mulut (ini disertai sensasi yang menyakitkan).
  3. Keradangan hati (ia boleh disertai dengan membran mukus kuning atau kulit).
  4. Kegagalan pernafasan (sesak nafas, berat pernafasan).
  5. Kekeliruan, sakit kepala yang tajam.
  6. Meningkatkan kadar denyutan jantung, hipertensi.
  7. Kegagalan buah pinggang akut.
  8. Ruam kulit, gatal-gatal.
  9. Perubahan dalam komposisi darah.

Apabila kesan tersebut berlaku, rawatan lanjut dengan Ibuprofen dihentikan. Pesakit perlu melihat doktor.

Bagaimana manifestasi overdose?

Keracunan Ibuprofen berlaku jika seseorang telah mengambil ubat dos yang besar. Gejala-gejala overdosis Ibuprofen adalah:

  • gangguan peraturan pergerakan, brek mereka mungkin;
  • kesakitan yang tajam di bahagian abdomen;
  • loya yang teruk, berubah menjadi muntah;
  • terdapat tinnitus;
  • insomnia atau mengantuk siang hari;
  • kesakitan migrain;
  • gangguan irama jantung;
  • menurunkan tekanan darah;
  • masalah pernafasan;
  • dalam kes-kes yang teruk, koma berkembang.

Langkah pertolongan cemas untuk mabuk

Sekiranya seseorang berlebihan Ibuprofen, pertolongan cemas diberikan selama sejam, sehingga ubat itu diserap sepenuhnya ke dalam darah. Langkah-langkah detoksifikasi termasuk:

  1. Hidangan lambung (untuk tujuan ini, air bersih atau asin digunakan).
  2. Penggunaan penyerap (sebagai ubat disingkirkan dari badan dengan lebih cepat).
  3. Minum kerap.

Penghapusan lengkap ubat dari darah berlaku pada siang hari. Dihapuskan terutamanya oleh buah pinggang.

Ciri-ciri keracunan pada kanak-kanak

Kadang-kadang ubat-ubatan yang mengandungi ibuprofen digunakan untuk merawat keadaan demam dan kesakitan pada kanak-kanak. Sesetengah ibu bapa boleh memberi ubat anak, walaupun suhu meningkat hingga 37 darjah. Sementara itu, manfaat dan kemudaratan ubat-ubatan tersebut sangat kabur ketika merawat kanak-kanak. Overdosis boleh berlaku walaupun dari sedikit dos. Gejala beliau ialah:

  • pengurangan suhu badan;
  • meningkatkan keletihan dan mengantuk kanak-kanak itu;
  • penampilan peluh melekit sejuk.

Rawatan keracunan pada kanak-kanak adalah gejala. Ia perlu mencuci perut kepada mangsa. Dalam kes-kes yang teruk, anda mesti memanggil doktor. Ingat bahawa perkembangan akibat berbahaya dan serius keracunan adalah mungkin walaupun dengan sedikit dos dalam ubat.

Video: apa yang tidak boleh dimakan ketika mengambil Ibuprofen?

Adakah ibuprofen berbahaya?

Ubat semacam ini bermanfaat untuk sakit, demam dan keradangan. Dalam sesetengah kes, ia berbahaya. Para saintis telah membuktikan bahawa pada pesakit yang mempunyai penyakit jantung koronari teruk Ibuprofen membawa kepada perkembangan serangan jantung. Itulah sebabnya cadangan doktor untuk menjalankan rawatan Ibuprofen hanya di bawah pengawasan pakar tetap relevan.

Ubat juga merosakkan pesakit dengan gangguan saluran penghadaman. Di bawah pengaruh Ibuprofen, kerengsaan mukosa gastrik berlaku, yang dalam beberapa kes menyebabkan pendarahan yang mengancam nyawa.

Menyimpulkan, kita mencatatkan bahawa kemudaratan dari Ibuprofen dapat dilihat dalam kes tersebut jika seseorang menggunakan ubat tersebut dengan tidak betul dan jika dia tidak memperhatikan kontraindikasi pada penerimaan. Dos yang betul ubat hanya ditentukan oleh doktor. Ia tidak boleh dilebihi, kerana ia adalah tepat dalam kes-kes ini bahawa mabuk diamati.

Ibuprofen tidak boleh minum sekali sehari! Dan itulah sebabnya...

Satu kajian yang besar menyimpulkan bahawa penggunaan ubat penahan sakit yang biasa di bawah jenama "Ibuprofen" hanya dalam satu hari meningkatkan risiko serangan jantung sebanyak 50%.

Para saintis telah mengkaji hampir 450,000 orang dewasa yang mengambil dadah anti-radang bukan steroid (NSAIDs). Ini termasuk OTC yang popular (khususnya, ibuprofen) dan beberapa ubat preskripsi (diclofenac).

Jutaan orang mengambilnya untuk sakit kepala, sakit belakang dan arthritis.

Kajian itu mendakwa bahawa kesannya terhadap risiko serangan jantung muncul dengan segera. Walau bagaimanapun, ia tidak bertahan lama dan akan segera hilang.

Sebelum itu, saintis telah mendapati bahawa ubat penghilang rasa sakit biasa meningkat dengan satu pertiga risiko kegagalan jantung. Mungkin, sebabnya ubat-ubatan ini menyebabkan penyempitan saluran darah, menyumbang kepada pengekalan cecair dan mengubah tekanan darah.

Para saintis Kanada mendapati bahawa mengambil ibuprofen dalam dos standard untuk 1-7 hari meningkatkan risiko sebanyak 48%, diclofenak sebanyak 50%, dan naproxen sebanyak 53%.

Lebih banyak ubat kuat lebih berbahaya, tetapi mengambil ubat penghilang rasa sakit selama lebih dari sebulan tidak mempunyai kesan ketara pada tahap risiko.

Pengarah Penyelidikan Michelle Bally dari Pusat Penyelidikan Hospital Universiti University of Montreal berkata:

"Kajian ini mendedahkan fakta baru: risiko serangan jantung ketika mengambil semua NSAID utama sudah jelas dalam 1-7 hari pertama mengambil.

Kami mendapati bahawa sebarang dos meningkatkan risiko dengan 20-50%, jadi lebih baik untuk menyingkirkan rasa sakit dengan cara lain.

Cadangan umum adalah menggunakan dos efektif minimum NSAIDs untuk masa yang sesingkat mungkin. "

Dr. Mike Napton dari British Heart Foundation berkata:

"Kajian berskala besar ini membongkar kebenaran yang membimbangkan tentang seberapa cepat risiko serangan jantung berlaku setelah anda mula mengambil NSAIDs.

Sekiranya anda ditetapkan anestetik seperti ibuprofen atau anda membelinya sendiri di farmasi, anda harus sedar tentang risiko ini dan memerlukan pilihan alternatif. "

Dr. Amitava Banerjee, Pakar Kardiologi Kaunseling Kehormat di University College London, menyatakan:

"Peningkatan risiko serangan jantung dari NSAID bermakna kedua-dua doktor dan pesakit harus mencukupi dengan mencukupi kemudaratan dan faedah untuk menetapkan ubat-ubatan ini, terutamanya selama lebih dari satu atau dua hari."

Bagaimanapun, John Smith, pengarah eksekutif Persatuan Paten Great Britain, mewakili pengeluar ubat berjenama berjenama, percaya bahawa tidak ada sebab untuk dikhuatiri.

Menurutnya, kajian itu hanya mengkaji dos yang tinggi, yang masih diresepkan oleh doktor.

"Orang-orang yang mengambil NSAID yang tidak berurus ni tidak perlu risau tentang keputusan ini jika mereka mengambil ubat-ubatan kadang-kadang, tidak lama, dan mengikut arahan."

September lalu, penyelidik memberi amaran bahawa ibuprofen boleh meningkatkan risiko kegagalan jantung sebanyak 20%.

Kongsi artikel ini dengan keluarga dan rakan-rakan! Mari kita tidak berisiko untuk apa-apa!

Jangan bungkus beg teh selepas penggunaan pertama, mereka masih akan berguna kepada anda! Anda perlu tahu ini!

Buah lebah yang kekal untuk roti yang tidak beragi: masak bersama

Portal perubatan Krasnoyarsk Krasgmu.net

Ubat ini, yang digunakan untuk menindas proses keradangan, adalah salah satu ubat yang paling popular di kalangan orang yang paling sering diambil. Ibuprofen adalah ubat over-the-counter dan boleh melegakan sakit belakang dan sakit kepala jangka pendek, dan pada dos yang lebih tinggi dapat mengurangkan keradangan dalam penyakit kronik seperti osteoarthritis, rheumatoid arthritis dan banyak lagi.

Walau bagaimanapun, beberapa kajian telah mempersoalkan keselamatannya. Selain itu, tahap risiko adalah seperti sekarang kerana ubat-ubatan jenis ini akan menunjukkan risiko serangan jantung dan strok. Kesimpulan ini dibuat semasa kajian tentang risiko ubat-ubatan anti-radang yang bukan steroid (NSAIDs), COX-2 inhibitor.

Ubat-ubatan ini juga menjejaskan membran mukus perut dan usus, kerana mereka mengaktifkan bahan kimia yang berkompromi lapisan pelindung pada organ-organ ini, yang menyebabkan pendarahan dan kesakitan. Dua perencat COX-2 telah dihentikan kerana kajian menunjukkan persatuan mereka dengan peningkatan risiko serangan jantung dan strok.

Celecoxib, naproxen, dan ibuprofen yang tersisa di pasaran dianggap paling selamat. Penyelidikan tambahan menunjukkan bahawa celecoxib tidak membawa kepada tahap bahaya yang lebih tinggi ke hati dan buah pinggang daripada, sebagai contoh, ibuprofen atau naproxen. Antara mereka yang telah menyelesaikan kajian NSAID, ibuprofen kelihatan lebih teruk, naproxen adalah perantaraan dan celecoxib adalah yang terbaik.

Kajian yang diterbitkan dalam New England Journal of Medicine, melibatkan lebih daripada 24,000 orang dengan masalah jantung yang diperlukan untuk mengobati NSAIDs untuk pelbagai penyakit. Setiap pesakit mengambil satu daripada tiga ubat selama hampir dua tahun, selepas dan semasa pemantauan selama tiga tahun dilakukan untuk serangan jantung, stroke atau kematian.

Hasil yang lebih baik diperolehi semasa kajian yang berkaitan dengan celecoxib, kurang - ibuprofen dan naproxen. Ini terpakai kepada masalah buah pinggang, perut, peningkatan risiko jantung. Jadi sekarang, sebelum menetapkan ubat-ubatan ini, pakar mesti menimbang dengan teliti risiko-risiko tersebut.